Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremål för bolagets verksamhet är måleri- och entreprenadarbeten såsom snickeri, golvrenoveringar, fastighetsskötsel, plåtarbeten, besiktningsarbeten, handel med aktier och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 44 533 | 37 724 | 34 591 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 490 | 1 021 | 513 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 206 | 1 922 | 1 051 |
| Årets resultat (tkr) | 620 | 1 309 | 305 |
| Summa tillgångar (tkr) | 27 213 | 21 917 | 21 346 |
| Antal anställda | 19 | 17 | 21 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 44 533 | 37 724 | 34 591 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 490 | 1 021 | 513 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 206 | 1 922 | 1 051 |
| Årets resultat (tkr) | 620 | 1 309 | 305 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 101 | 36 | 124 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 27 112 | 21 881 | 21 221 |
| Tillgångar (tkr) | 27 213 | 21 917 | 21 346 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 14 029 | 13 409 | 12 100 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 2 118 | 2 100 | 3 950 |
| Avsättningar (tkr) | 50 | ||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 11 016 | 6 408 | 5 295 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 27 213 | 21 917 | 21 346 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 19 | 17 | 21 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 344 | 2 219 | 1 647 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 3.4% | 2.7% | 1.5% |
| Soliditet | 57.2% | 68.1% | 70.0% |
| Kassalikviditet | 244.1% | 341.5% | 400.8% |
S2 Måleri & Golv AB ingår i en koncern med 57 bolag. Moderbolag är HG Handverksgruppen AB och koncernmoderbolag är Håndverksgruppen Group AS. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Föremål för bolagets verksamhet är måleri- och entreprenadarbeten såsom snickeri, golvrenoveringar, fastighetsskötsel, plåtarbeten, besiktningsarbeten, handel med aktier och därmed förenlig verksamhet.